Kostel sv. Víta – Srbice

1. 7. 2019

Kostel sv. Víta – SrbiceRománsko-gotická stavba kostela dokončená kolem r. 1260. V 16. stol. přistavěna jižní předsíň a objekt jako celek upravován. V interiéru zbytky nástěnných maleb z 16. stol., kamenná renesanční kazatelna. Hlavní oltář je raně barokní ze 2. poloviny 17. stol., upravený v 19. stol. Kostel v Srbicích nechal postavit klášter v Doksanech na návrší zvaném Hůrka, severovýchodně od vsi. Kostel, kolem kterého je hřbitov, je ještě románský, s prvky nového gotického slohu. Je pravděpodobně dílem stavební huti z Horšovského Týna. Písemné zprávy jsou však mladší, první zmínku máme až z roku 1273. Vznik stavby je kladen do poloviny 13. století. Kostel se skládá ze čtvercové lodi a pravoúhlého presbytáře, který má křížovou klenbu s masivnímiphoca_thumb_m_srbice_4.jpg trojlaločnými žebry. Hranolová věž byla barokně upravena. Zachovaly se tři pozdně románské portály. Nejkrásnější a nejtypičtější je vstupní portál zdobený obloučkovým vlisem, který je dnes skryt v barokní předsíni. Hlavní oltář kostela je raně barokní z 2. poloviny 17. století. Zachoval se také náhrobník rytíře Žákavce ze Žákavy a zbytky goticko-renesančních maleb vzniklých před polovinou 16. století. Kostel nevyhledávají jen milovníci historie, ale bohužel často také zloději. Jen roku 1999 byl kostel vykraden třikrát. Byl poškozen barokní oltář a ukradeny sochy sv. Vojtěcha a Václava. Z kostela v Srbicích pocházely cenné památky gotického umění: pozdně gotická socha madony, reliéfy sv. Víta s kohoutem a sv. Václava s orlicí. Dále také deskové obrazy sv. Anny Samotřetí a apoštolů. Ty jsou dnes v Muzeu Chodska v Domažlicích. Opravy kostela proběhly počátkem 21. století.

Náhledy fotografií ze složky Fotoalbum - KOLOVEČ